Чуждите езици са едно от най-големите богатства, които човек може да натрупа през живота си. За повечето от нас, обаче, самото учене на езици е доста трудно или досадно. Това, обаче, не е задължителна предпоставка и мобилното приложение Duolingo, съвместимо с вашия Revo смартфон или таблет, доказва, че можем едновременно да учим и да се забавляваме.
Ученето на нов език в Duolingo изглежда като игра. Имаме избор от няколко езика, като можем да се учим по метода на практиката, пробата и грешката и копирането по пример – точно както едно дете се учи на родния си език, докато расте. Приложението е пълно с най-различни видове задачи, като интересното е, че никога не знаем точно каква ще последва – това прави ученето още по-приятно и възбужда любопитството ни.
Примери за задачи включват: задаване на въпрос, на който трябва да отговорим като посочим картинка; слушане на думи или фрази, които след това да изпишем; превод от един език на друг и много други. Съдържанието е толкова голямо, че ще ви отнеме седмици да изпълните всички задачи и да научите избрания от вас език на основно ниво.
Как да боравим с Duolingo
- Избор на език: Когато изтеглите, инсталирате и отворите приложението, то ще ви помоли да изберете език. В списъка са езици като английски, френски, испански, немски и други. Изберете един от тях и след това натиснете върху Basics 1 за първия урок.
- Посочване и проверка: В една от задачите ще ви се задават въпроси и ще трябва да отговорите посочвайки картинка. Въпросите са от най-различно естество, така че се пригответе за изненади. След като изберете снимката, която мислите, че отговаря на въпроса, натиснете Check, за да проверите дали сте били прави.
- Превод на фрази: Тази задача ще ви помогне само ако владеете английски на доста добро ниво. Ще чуете фраза или ще я видите изписана по екрана. По-долу ще се появят няколко плочки с думи, от които трябва да изберете с натискане само правилните, за да преведете фразата на английски.
- Слушане и писане: В тази задача няма текст, който да ни помогне. Този път трябва само да натиснем големия кръгъл син бутон, за да чуем фразата изречена по нормален начин. До него има по-малък син бутон – ако го натиснем ще чуем фразата по-бавно. Сега остава само да я напишем в полето отдолу.
- Говорене: Можем да кажем, че знаем един чужд език, само когато го говорим. Ето защо в Duolingo са включени и задачи за говорене. При тях можем или да чуем или да прочетем някоя фраза на чужд език, след което да натиснем иконата – микрофон и да се опитаме да възпроизведем фразата сами.
- Следене на прогреса: Докато преминаваме от по-лесни към по-трудни уроци, приложението постоянно записва прогреса ни и после ни го визуализира, за да го следим по-лесно.
Основните елементи в интерфейса на Duolingo
- Сърца: Във всяка една задача имате четири живота изобразени като сърца в горната дясна част на екрана. Всеки пък щом отговорите грешно на въпрос, губите едно. Ако изгубите всичките си животи, трябва да се върнете в началото на урока.
- Линия на прогреса: Точно под сърцата има линия, която показва колко въпроса от урока сте преминали и колко още остават. Тези, на които вече сте отговорили, са оцветени в зелено, докато оставащите – в сиво.
- Въпросът: По средата на екрана е въпросът, на който трябва да отговорите. Както вече разбрахте, въпросите могат да бъдат различни: можете да ги слушате и да им отговаряте или писмено или устно.
- Поправки: Пробата и грешката са двете стъпки, благодарение на които се учим най-бързо, така че е напълно нормално да сгрешите. Ако сте сгрешили в отговора на някой въпрос, под него ще се появи розово поле, в което ще видите правилния оттовор и кратко обяснение на логиката зад него.
Предизвикване на приятели: Игровият елемент в Duolingo става още по-застъпен ако решите да включите в ученето на езика и свои приятели. За да го направите, отворете основния екран на приложението, приплъзнете пръст отляво и ще видите опция за добавяне или канене на приятели. Ако някой откликне на поканата, ще можете да следите неговия прогрес на табло.